Archiwum dla » Listopad, 2009 «

Podróże przyrodnicze

Wypoczynek przeciętnego Polaka wygląda tak:

  • weekend przed telewizorem
  • urlop nad jakimś morzem i wylegiwanie się na piasku

Tymczasem jest spora grupa turystów, którzy preferują aktywny wypoczynek na łonie natury. Najczęściej są to wyjazdy na grzyby, wędkarskie, piesze wędrówki górskie, wycieczki aby robić zdjęcia czy spływy kajakowe np. w dół rzeki Rospudy. Są jeszcze osoby przejawiające jeszcze większą aktywność np. organizują samodzielne wyprawy trampingowe do różnych dzikich miejsc na Ziemi. Takich ostoi dzikiej przyrody jest coraz mniej. I to również za sprawą turystyki masowej. Takie obszary kurczą się w zastraszającym tępie. Czasami udaje się ekologom podjąć skuteczne działania mające na celu obronę takich miejsc – patrz: Rospuda protest – jednak w dobie powszechnej urbanizacji takie tereny jak Rospuda kurczą się na naszych oczach. Na szczęście ciągle istnieje niewielka grupa osób, które są gotowe podjąć działania w obronie dzikiej przyrody.

Dla osób preferujących aktywny wypoczynek i turystykę kwalifikowaną można oprócz rodzimych terenów polecić takie krainy jak Syberia w Rosji czy Patagonia w Ameryce Południowej. Podróże w te rejony mogą okazać się kosztowne, chociaż w wypadku Syberii wyjazd może być bardzo tani. Tutaj dochodzą dodatkowe atrakcje takie jak przejazd Koleją Transsyberyjską. Udając się na wschód warto się zaopatrzyć w odpowiedni ekwipunek turystyczny i to nie tylko ze względu na surowy syberyjski klimat. Obuwie, śpiwór i porządna mapa to podstawa na wschodzie Rosji. Podróże przyrodnicze po Syberii to prawdziwe wyzwanie dla łowców przygód. Cały ten teren to ogromy obszar, w przeważającej części porośnięty tajgą i tundrą oraz nieco stepem, ale tylko na południu. W obrębie wymienionych stref roślinnych odkryjemy wiele uroczysk niemal nietkniętych ręką człowieka. Wydawało by się, że rosyjscy ekolodzy nie mają co robić, gdyż wokół sama nautura. Nic bardziej mylnego! Syberyjska przyroda również jest zagrożona i to jeszcze bardziej niż nasza Rospuda przed dwoma laty. Przemysł naftowy i politycy bezlitośnie eksploatują te roponośne tereny i żaden protest ekologów tu nie pomoże. Tu rządzi pieniądz.

Rospuda protest
Ale miało być o podróżach. Otóż spójrzmy na mapę, miejscem godnym polecenia na Syberii jest niewątpliwie jezioro Bajkał. Jest najgłębszym jeziorem świata. Oprócz tego występuje tu wiele gatunków roślin i zwierząt tzw. endemicznych czyli takich, które nigdzie indziej na świecie nie występują. Trzeba tu wymienić fokę bajkalską czy omula (rybę) bajkalskiego. Warto również dodać że na te tereny byli niegdyś licznie zsyłani Polacy. I do dziś mamy tu wiele śladów polskości. Rejon jeziora Bajkał również nie ustrzegł się szkodliwej działalności człowieka. I tu na wschodzie również są planowane inwestycje zagrażające przyrodzie Bajkału, jednak jak na razie słychać tylko ciche protesty ekologów.

Tak więc miejsc do uprawiania turystyki przyrodniczej jest coraz mniej. Jednak wciąż aktywni turyści mogą odnaleźć perełki przyrody, są to jednak miejsca dla świadomych podróżników dla których słowo: „podróże” znaczy bardzo wiele.

Kategoria: Newsy  Tagi: , , , , , , ,  Komentarze wyłączone

Co oferuje Tunezja?

Tunezja postrzegana jest zapewne przez Was wszystkich jako kraj, który składa się wyłącznie z piasku oraz wakacyjnych kurortów, a tymczasem miejsce to jest wspaniałe pod wieloma względami turystycznymi, nie tylko z uwagi na rewelacyjne kurorty z nowoczesnymi hotelami. Poczytajcie troszeczkę o Tunezji jakiej nie znacie…

more »

Kategoria: Tam warto pojechać - Świat  Tagi: , ,  Komentarze wyłączone